Czy w firmie przyda się znajomość psychologii?

Czasami ludziom wydaje się, że jeśli studiują psychologię, to jedyną możliwością będzie otwarcie prywatnego gabinetu psychologicznego i pomaganie ludziom, którzy nie potrafią dojść do porządku z tym, co dzieje się w ich głowach. Jednak nie każdy, kto kończy ten kierunek, nadaje się do takiej pracy w gabinecie, do ciągłego doradzania innym, obecności w ich problemach. Czy to oznacza, że jeśli po skończonej psychologii nie mamy w planach uruchomienia własnego gabinetu, to musimy się przekwalifikować i skończyć jeszcze jakieś studia, aby móc znaleźć fajną pracę? A może będziemy mogli wykorzystać wiedzę z psychologii gdzieś indziej?

To przydatna wiedza

Prawda jest taka, że im lepiej przyswoiliśmy sobie wiedzę z psychologii, tym większe mamy możliwości, jeśli chodzi o znalezienie ciekawej pracy. Możemy owszem otworzyć swój gabinet, ale możemy pracować również jako psycholog w szkole, w różnego rodzaju instytucjach czy w szpitalach, a więc będziemy mieli pacjentów dość sporadycznie, a bardziej będziemy tam po to, aby reagować, gdy faktycznie będzie to potrzebne. Co więcej, jeśli będziemy mieli dużą wiedzę z psychologii, to łatwiej będzie nam ocenić i zrozumieć ludzkie zachowania i motywy ich działania. Taka wiedza, świetnie może się sprawdzić w korporacjach. Pracując w nich jako psycholog, będziemy mogli brać udział w rozmowach rekrutacyjnych, aby obserwując kandydata na pracownika, móc ocenić jak poradzi sobie w stresujących sytuacjach, czy będzie w stanie wpasować się w cały zespół, czy będzie potrafił odnaleźć się w nowej sytuacji. Dzięki naszym uwagom, które będą opierały się na wiedzy z psychologii, a więc znajomości ludzkiego umysłu, będziemy mogli podpowiedzieć, którego kandydata warto zatrudnić, a którego nie.

Który z nich świetnie poradzi sobie w strukturach naszej firmy, a który dość szybko z niej odejdzie.

W codziennym życiu

Co więcej, taka wiedza z psychologii może przydać nam się nie tylko w firmie, aby lepiej zrozumieć współpracowników czy potencjalnych pracowników. Ona może przydać nam się również w codziennym życiu. Łatwiej będzie nam zrozumieć zachowania innych ludzi, będziemy potrafili czytać pomiędzy wierszami, a więc szybciej wychwycimy, jeśli ktoś będzie miał poważne problemy. No i nie będziemy mieli większych problemów, z porozumieniem się z naszymi dziećmi, ponieważ będziemy mogli wykorzystać tutaj naszą wiedzę z psychologii, tak aby móc do nich z łatwością dotrzeć i wychować na samodzielnych, odpowiedzialnych ludzi. W firmie ta sama wiedza pozwoli nam nawiązać lepsze kontakty ze współpracownikami, co oznacza, że także będziemy mogli im pomagać, jeśli z czymś nie będą potrafili sobie poradzić. Tym bardziej, że pracownicy bardzo często przenoszą swoje prywatne problemy na poziom pracy, co nie zawsze ma dobre efekty końcowe. Warto się zastanowić czy kończąc studia z psychologii chcemy otworzyć prywatny gabinet.

Czy może chcemy tę wiedzę wykorzystać w innym miejscu, pracując w firmach usługowych czy produkcyjnych? Możliwości wbrew pozorom jest całkiem sporo.

czy wiesz, że fizjoterapia może pomóc w odzyskaniu zdrowia ? www.kontrola-predkosci.pl