Inicjacja narkotykowa

Inicjacja narkotykowa to początkowy etap, który może prowadzić do uzależnienia. Jest to bowiem pierwszy kontakt z substancją psychoaktywną. Po nim młoda osoba podejmuje decyzję o tym, czy będzie w późniejszym czasie sięgała po narkotyki, czy nigdy więcej tego nie zrobi.

Do inicjacji narkotykowej dochodzi przede wszystkim dlatego, że młoda osoba chciałaby spróbować czegoś nowego. W okresie dojrzewania szuka bowiem wielu odpowiedzi na tematy, związane ze swoim życiem i charakterem. Co za tym idzie, ciekawość często nakłania ją do spróbowania zakazanej substancji, by mogła wiedzieć, czy warto ją zażywać i czy rzeczywiście jest aż tak szkodliwa, jak jej mówiono.

Warto pamiętać, że sama inicjacja nie wskazuje jeszcze na uzależnienie. Może się okazać, że po zażyciu pierwszej dawki narkotyku nastolatek odczuje jakieś dolegliwości, będzie zawiedziony działaniem substancji, która miała mu przecież zagwarantować „niezły odlot”, a tak naprawdę nic interesującego się nie wydarzyło. Na jego decyzji może też zaważyć kwestia pieniędzy, ponieważ narkotyki są dość kosztownymi używkami.

www.comid.pl