Komentarze są różne. Często są to niewybredne komplementy dotyczące wyglądu dziewczyny. Natarczywe zaproszenia na kawę albo próby towarzyszenia w drodze do domu czy na spotkanie. Komentarze same w sobie są nieprzyjemne, często dochodzą do nich gesty.

Dziewczyny, które są ich adresatkami, często nie wiedzą, jak zareagować. Część z nich znajduje w sobie tyle odwagi, żeby zdecydowanie powiedzieć natarczywym mężczyznom, żeby się „odczepili”. Inne zamierają, obrzucając otoczenie spojrzeniem proszącym o pomoc. Niestety, otoczenie widząc kobiety zaczepiane przez mężczyzn, często nie reaguje.

Wbrew pozorom, do zaczepek dochodzi nie tylko w opustoszałych, odludnych miejscach. Bardzo często mają one miejsce w tłumie: w tramwaju, na przystanku, w centrum handlowym. To właśnie brak reakcji ze strony otoczenia sprawia, że sprawcy przemocy czują się bezkarni. Szybka, zdecydowana reakcja nawet jednej osoby ma tu wielkie znaczenie.

www.ipa3.org

Nie tylko pokazuje solidarność z nękaną osobą, ale też daje do zrozumienia, że nie ma przyzwolenia na tego typu zachowania.