Przemoc seksualna

Przemoc seksualna jest zjawiskiem powszechnym, jednak bardzo trudno o niej mówić – zwłaszcza osobom, które jej doświadczyły. Ma ona różne formy – to zarówno molestowanie, gwałt, jak i przybierające formę nękania komentarze na tle seksualnym.

To pojęcie szerokie, którego wspólnym mianownikiem jest naruszenie czyjejś sfery cielesnej. Przemoc seksualna może spotkać każdego.

To mit, że do napastowania dochodzi najczęściej w ciemnej uliczce, a sprawcą jest nieznany bandyta. Takie sytuacje również się zdarzają, jednak bardzo często przemocy na tle seksualnym dopuszcza się osoba bardzo dobrze znana ofierze.

Ofiara, zwłaszcza, jeśli jest nią dziecko, nie ma podstaw, by podejrzewać członka rodziny czy sąsiada o złe intencje. W tej sytuacji sprawca często powtarza swój czyn wiele razy, jednocześnie szantażując swoją ofiarę.

www.wiezirodzinne.pl

Dramat trwa często wiele lat. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wyzbyli się stereotypowego patrzenia na przemoc seksualną i zareagowali, kiedy czujemy, że dzieje się coś niepokojącego.

leczenie zakupoholizmu