Soki i nektary, czyli smak owoców w Twojej szklance

Wysoka jakość napojów dostępnych na rynku jest faktem – choć siłą rzeczy nie dotyczy to każdego produktu, który trafia do sprzedaży. Jednakże jeśli ktoś chce, to z całą pewnością znajdzie dla siebie ciekawą opcję, która zadowoli jego kubki smakowe. Na co się zdecydować? Tak naprawdę nie ma chyba osób, które piłyby tylko jeden określony typ napoju, choć z całą pewnością mówić można o rozmaitych preferencjach. Miłośnicy soków są całkiem liczni i mają w czym wybierać. Dwa najbardziej popularne i najczęściej kupowane soki w Polsce to jabłkowy i pomarańczowy, choć nie brakuje też innych – z jednego owocu lub kilku.

W zależności od tego, co komu smakuje uda się znaleźć odpowiednią opcję. Soki owocowe są wyborem najbardziej oczywistym i faktycznie warto je pić, aczkolwiek nie wszystkie zapewniają nam te same walory. Doskonałym przykładem w tym kontekście są soki z koncentratu. Wprawdzie stuprocentowe i bez innych dodatków, jednakże stanowią produkty silnie przetworzone i co za tym idzie już nie tak wartościowe. Jeśli zależy nam na autentycznym smaku owoców i bogactwie wartości odżywczych, najlepiej sięgać po soki świeżo wyciskane.

Dość często wybieranym w Polsce jest sok marchwiowy jednodniowy (trzeba go wypić w dniu produkcji z uwagi na brak pasteryzacji), ale dość łatwo da się kupić bezpośrednio wyciskany sok pomarańczowy. Sok lub nektar – konsument ma wybór Niektóre z soków NFC (z języka angielskiego – not from concentrate) są poddane pasteryzacji, a inne nie. Te drugie musimy pić szybko, bo w dość prędkim tempie będą się psuć. Z kolei warianty pasteryzowane mogą dłuższy czas czekać w lodówkach czy na sklepowych półkach, ale będą nieco mniej wartościowe. Generalnie gdy zależy nam na wypiciu soku najwyższej jakości, decydujemy się na niepasteryzowane NFC lub.

https://mojelovekawowe.pl/10-kawa

zróbmy wyśmienity sok samodzielnie. Kupno sokowirówki czy wyciskarki do cytrusów to obecnie niewielki wydatek, a korzyści z jej regularnego stosowania będą bardzo duże. Poza sokami trzeba jeszcze wspomnieć o nektarach. Są to napoje z co najmniej połową łącznego udziału soku owocowego, natomiast resztę stanowi woda i z reguły cukier. Nektary są dodatkowo dosładzane, co nie każdemu musi odpowiadać.

Miejmy na uwadze, że nawet stuprocentowy sok z owoców zawiera sporą dawkę cukru, co siłą rzeczy czyni go produktem mocno kalorycznym, więc spożywanie soków również musi się odbywać z umiarem. Tym bardziej tyczy się to nektarów, które zawierają dodatkowy cukier, więc siłą rzeczy są bardziej obciążające i mniej wartościowe.

www.eurequa.pl