Soki i nektary, czyli smak owoców w Twojej szklance

Wysoka jakość napojów dostępnych na rynku jest faktem – choć siłą rzeczy nie dotyczy to każdego produktu, który trafia do sprzedaży. Jednakże jeśli ktoś chce, to z całą pewnością znajdzie dla siebie ciekawą opcję, która zadowoli jego kubki smakowe. Na co się zdecydować? Tak naprawdę nie ma chyba osób, które piłyby tylko jeden określony typ napoju, choć z całą pewnością mówić można o rozmaitych preferencjach. Miłośnicy soków są całkiem liczni i mają w czym wybierać. Dwa najbardziej popularne i najczęściej kupowane soki w Polsce to jabłkowy i pomarańczowy, choć nie brakuje też innych – z jednego owocu lub kilku.

W zależności od tego, co komu smakuje uda się znaleźć odpowiednią opcję. Soki owocowe są wyborem najbardziej oczywistym i faktycznie warto je pić, aczkolwiek nie wszystkie zapewniają nam te same walory. Doskonałym przykładem w tym kontekście są soki z koncentratu. Wprawdzie stuprocentowe i bez innych dodatków, jednakże stanowią produkty silnie przetworzone i co za tym idzie już nie tak wartościowe. Jeśli zależy nam na autentycznym smaku owoców i bogactwie wartości odżywczych, najlepiej sięgać po soki świeżo wyciskane.

Dość często wybieranym w Polsce jest sok marchwiowy jednodniowy (trzeba go wypić w dniu produkcji z uwagi na brak pasteryzacji), ale dość łatwo da się kupić bezpośrednio wyciskany sok pomarańczowy. Sok lub nektar – konsument ma wybór Niektóre z soków NFC (z języka angielskiego – not from concentrate) są poddane pasteryzacji, a inne nie. Te drugie musimy pić szybko, bo w dość prędkim tempie będą się psuć. Z kolei warianty pasteryzowane mogą dłuższy czas czekać w lodówkach czy na sklepowych półkach, ale będą nieco mniej wartościowe. Generalnie gdy zależy nam na wypiciu soku najwyższej jakości, decydujemy się na niepasteryzowane NFC lub.

zróbmy wyśmienity sok samodzielnie. Kupno sokowirówki czy wyciskarki do cytrusów to obecnie niewielki wydatek, a korzyści z jej regularnego stosowania będą bardzo duże. Poza sokami trzeba jeszcze wspomnieć o nektarach. Są to napoje z co najmniej połową łącznego udziału soku owocowego, natomiast resztę stanowi woda i z reguły cukier. Nektary są dodatkowo dosładzane, co nie każdemu musi odpowiadać.

Miejmy na uwadze, że nawet stuprocentowy sok z owoców zawiera sporą dawkę cukru, co siłą rzeczy czyni go produktem mocno kalorycznym, więc spożywanie soków również musi się odbywać z umiarem. Tym bardziej tyczy się to nektarów, które zawierają dodatkowy cukier, więc siłą rzeczy są bardziej obciążające i mniej wartościowe.

etui na sztućce pizzeria bielsko-biała