Sporo ludzi potrzebuje kontaktów z psychologiem

Wbrew pozorom jest wiele osób, które potrzebują pomocy psychologa. Umawiają się oni na wizyty, często prywatnie, ponieważ czują, że sami nie poradzą sobie ze swoimi problemami, że sami nie dotrą do źródeł swoich problemów. To oznacza, że wbrew pozorom psychologów potrzeba znacznie więcej, niżby mogło się nam wydawać. Dlatego też, chociaż co roku tak wielu z nich kończy studia, to nadal nie narzekają oni na brak pracy. Ale zmienia się także samo spojrzenie na ten zawód i jeśli ktoś korzysta z pomocy takiego specjalisty, to nie musi się już obawiać społecznego ostracyzmu.

To się zmienia

Żyjemy szybko, ciągle coś się dzieje, każdego dnia poddawani jesteśmy sporym stresom zarówno w firmie, jak i w domu. To prowadzi do sytuacji, w których przestajemy sobie radzić z różnymi emocjami. Pojawia się agresja, złość, zniecierpliwienie. Albo odwrotnie popadamy w apatię, depresję i mamy poczucie, że do niczego się nie nadajemy, a na to wszystko jeszcze nakładają się czasami najróżniejsze fobie. Dlatego właśnie wizyty u psychologa stają się coraz częstsze, coraz więcej osób się na nie decyduje, a to oznacza też, że zaczynają być one czymś normalnym. Coraz rzadziej można się spotkać ze stwierdzeniem, że jeśli ktoś chodzi do takiego specjalisty, to jest nienormalny, to jest coś z nim nie tak, to powinien zostać zamknięty w specjalnym ośrodku.

Na szczęście takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej, a znacznie więcej osób rozumie, że czasami potrzebny jest ktoś z zewnątrz, kto specjalistycznym okiem spojrzy na nasze problemy i bez emocji pomoże nam odkryć źródło naszych problemów. Czasami wystarczy niewielkie naprowadzenie, wysłuchanie i zadawanie odpowiednich pytań, aby pacjent sam w krótkim czasie dotarł do tego, co się z nim dzieje, dlaczego dochodzi do takich sytuacji i co może zrobić, aby to zmienić. Jak się okazuje, to wszystko może być znacznie łatwiejsze niż się wydawało. Zwłaszcza jeśli znajdzie się psychologa, który będzie się specjalizował przede wszystkim w takich problemach jak nasze.

Spotkania praktycznie dla każdego

Warto wiedzieć, że psycholodzy dzielą się na specjalistów w różnych dziedzinach, a to oznacza, że powinniśmy bez większego problemu znaleźć takiego, który pomoże nam poradzić sobie z naszymi problemami. Mamy psychologów, którzy zajmują się przede wszystkim dziećmi, mamy takich, którzy zajmują się nastolatkami lub osobami dorosłymi. Mamy psychologów, którzy zajmą się terapią małżeńską albo rodzinną, jak i takich, którzy specjalizują się w sprawach wykorzystywania seksualnego. Niektórzy z nich współpracują również z sądami, dla których mają ocenić kondycję psychiczną świadków czy osoby oskarżonej, a niekiedy przeprowadzają rozmowy z dziećmi, czy to podczas sprawy rozwodowej czy w przypadku, gdy dochodzi do sytuacji wykorzystania seksualnego lub maltretowania. Prawda jest taka, że psycholog może pomóc w wielu sytuacjach. To właśnie dzięki niemu można sobie wszystko poukładać w głowie i przepracować wiele problemów. Nie ważne, czy ma on pracować z dziećmi czy z dorosłymi, najważniejsze w tym wszystkim, aby miał odpowiednią wiedzę i właściwe podejście do swoich pacjentów.